1. Nejnovější trendy udržitelného bydlení: Solar Decathlon 2013. Studijní materiál ATBS FA ČVUT

     12. Leden 2014
    2. Studijní materiál pro předmět Ateliér I – Bytové stavby (ATBS)

    3. Nejnovější trendy udržitelného bydlení

     U.S. Department of Energy Solar Decathlon 2013:

     20 případových studií prototypů malých domů pro individuální bydlení

      

     Za podpory Fondu rozvoje vysokých škol v roce 2013 vznikl v rámci Ústavu navrhování II. tento studijní materiál, který si klade za cíl nabídnout studentům druhého ročníku bakalářského studia oboru „Architektura a urbanismus“ na Fakultě architektury ČVUT (případně též studentům obdobných studijních programů na ostatních vysokých školách) praktickou a přehlednou příručku, jež jim usnadní práci při návrhu prvních bytových staveb – nejčastěji rodinných domů, s nímž se setkávají v rámci ateliérové tvorby.

     Pro tyto účely byly vybrány domy, které byly prezentovány na přehlídce U.S. Department of Energy Solar Decathlon 2013.

     Jedná se o prestižní událost organizovanou Ministerstvem energie USA konanou jednou za dva roky. v rámci přehlídky je prezentováno 20 staveb, které reprezentují nejnovější trendy udržitelného bydlení. Stavby navržené a realizované studenty světových univerzit jsou v rámci soutěže hodnoceny v 10 disciplínách, které komplexně postihují různé aspekty udržitelného navrhování a stavění.

     Na příkladech zpracovaných v této příručce jsou tak studentům doloženy jednotlivé principy udržitelného stavění i různé možnosti přístupu k návrhu jednoduchých staveb pro bydlení z celého světa a studenti je mohou snadno konfrontovat s vlastním návrhem.

     Na podzim 2013 se soutěže Solar Decathlon zúčastnil poprvé i soutěžní dům z České republiky, a to návrh týmu studentů ČVUT pod vedením Fakulty architektury.

      

     ing.arch. Martin Čeněk

     ing.arch. Hana Kasalová

    4. 2/ brožura v kvalitě pro web (PDF 72dpi)

     1. Brozura_Nejnovejsi trendy udrzitelneho bydleni_FRVS 2013_web PDF 10 MB
     1. Solar Decathlon - koláž

     Solar Decathlon - koláž

    5. Co je to Solar Decathlon?

     Solar Decathlon je mezinárodní studentská soutěž ve stavbě ekologických solárních domů. Jejím cílem je podpora rozvoje udržitelné architektury a přiblížení tohoto konceptu široké veřejnosti. Finále již 6. ročníku se konalo 3. - 13. října  2013 v Orange County Great Park v Kalifornii.

     Solar Decathlon pořádá Ministerstvo energetiky Spojených států (U.S. Department of Energy – DOE) a Národní laboratoř obnovitelných energií (National renewable energy laboratory – NREL). Soutěž demonstruje, že inteligentní řešení stavby je schopné zajistit příjemné vnitřní prostředí a zároveň generovat dostatek tepelné a elektrické energie pro potřeby domácnosti.

      

     20 vybraných univerzitních týmů z celého světa má za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný solární dům. Stavby vznikají na půdě univerzit, hotové domy se představí veřejnosti během dvoutýdenní přehlídky, kde budou stavby hodnoceny v 10 disciplínách.

     První Solar Decathlon se konal v roce 2002, do současné doby se soutěže zúčastnilo celkem 132 týmů z předních světových univerzit. V rámci posledního ročníku proběhlo během 10-ti dní přes 357.000 návštěv jednotlivých domů a 32 workshopů za účasti laické i odborné veřejnosti.

     Poprvé v historii soutěže se Solar Decathlon 2013 konal jinde než ve Washingtonu D.C. Jeho 6.ročník hostil Orange County Great Park v Irvine v Kalifornii.

     Orange County Great Park se nachází  nedaleko Los Angeles, na místě bývalé základny americké námořní pěchoty El Toro. Letecká základna, jejíž logo s letícím býkem navrhl Walt Disney, byla vybudována v roce 1942 na největších fazolových plantážích v Severní Americe. Místní samospráva plánuje sanaci celého území a jeho rekreační využití. Solar Decathlon byl první mezinárodní událostí v nově vznikajícím ekologickém parku.

     Díky velkému ohlasu americké soutěže se od roku 2010 koná evropská verze soutěže Solar Decathlon Europe. Její 3. ročník Solar Decathlon 2014 proběhne v červenci 2014 ve francouzském Versailles. Na asijském kontinentě měl na podzim 2013 premiéru Solar Decathlon China.

      

     Stavby 20-ti studentských týmů jsou v soutěži hodnoceny v 10 disciplínách, každá je oceněna maximálně 100 body. Zvítězí tým, který dosáhne nejvyššího bodového součtu. Disciplíny jsou v rámci soutěže rozděleny do tří skupin: disciplíny hodnocené porotou, disciplíny měřené a disciplíny, při nichž se hodnotí plnění daných úkolů.

     Cílem soutěžních disciplín je zhodnotit celkovou kvalitu a provozuschopnost a ve výsledku udržitelnost jednotlivých prototypů a zároveň simulovat jejich skutečné užívání.

      

     Disciplíny:

     1/ Architektura

     2/ Atraktivita pro trh

     3/ Technika

     4/ Komunikace

     5/ Cenová dostupnost

     6/ Vnitřní komfort

     7/ Ohřev vody

     8/ Spotřebiče

     9/ Domácí zábava

     10/ Energetická bilance


    
    


Please wait …